Média

 ROZHOVORY


www.classicpraha.cz
(Březen 2016)

Smetanovo trio a klavírní tria Bohuslava Martinů

Smetanovo trio nahrálo kompletní klavírní tria Bohuslava Martinů.
Komplet klavírních trií Bohuslava Martinů skýtá jedinečný vhled do vývoje skladatelovy neustále se proměňující hudební řeči od 30. do 50. let - a koneckonců i výpověď o samotném skladateli jako člověku...více

Český dialog
(Leden 2016)

125 let od narození Bohuslava Martinů

V letošním předvánočním období Praha zažívala obvyklou kulturní „smršť. Pestrá programová nabídka všech možných koncertních sálů a síní v době adventu nabízela sváteční programy. Mezi nimi jedním velkým hudebním proudem zněla hudba Bohuslava Martinů – letošního jubilanta. Již tradiční Dny Bohuslava Martinů se – pod novým vedením Václava Riedlbaucha, ředitele Nadace B. Martinů, rozrostly při příležitosti skladatelova 125. výročí narození do nebývalé šíře a nabyly také nové kvality.  Mezi  22. 11. – 20. 12. přinesly...více

kulturissimo.cz
(6. 1. 2016)

Cherchez la femme aneb první Svátek hudby roku 2016 se skvělými českými hudebnicemi

Výmluvný název prvního letošního Svátku hudby dává tušit, že se vůdčí osobnost tohoto tradičního pražského koncertního cyklu, houslista Václav Hudeček, tentokrát obklopí zástupkyněmi něžného pohlaví. Jeho hosty nebudou dámy ledajaké, ale přední reprezentantky české klasické hudební scény – klavíristka Jitka Čechová, harfistka Kateřina Englichová, klarinetistka Ludmila Peterková či sopranistka Petra Šimková-Alvarez. Do vybrané společnosti špičkových hudebnic a houslisty Václava Hudečka jsou zváni milovníci krásných tónů v úterý 19. ledna do sálu Pražské konzervatoře na Praze 1.více


(21.12.2015)

Tři skvělí sólisté v jednom skvělém triu

Po proslulém Sukově triu (Jan Panenka, Josef Suk, Josef Chuchro) se stalo Smetanovo trio jedním z dalších českých špičkových komorních souborů, kdy všichni jeho členové ve stejné míře a se stejným úspěchem dělí svou koncertní činnost mezi komorní a sólistickou. Není bez zajímavosti, že před Sukovým triem od r. 1941 podobně působili i členové legendárního Českého tria (Josef Páleníček, Alexander Plocek, Miloš Sádlo), jemuž od r. 1934 předcházela stejně působivá sestava s violoncellistou Františkem Smetanou pod jménem Smetanovo trio.
více


(14.11.2015)

Vítr a vánek

Hudební i výtvarná moderna v komorním cyklu FOK Zcela zaplněný sál Anežského kláštera se ve čtvrtek 12. listopadu v rámci komorního cyklu FOK Obrazy a hudba stal hostitelem koncertu klavíristky Jitky Čechové a violoncellisty Jana Páleníčka. Během koncertu byl na pódiu také promítán obraz, triptych Vítr a vánek Jana Preislera (uhlokresba z roku 1896), v přestávce koncertu doplněný krátkou přednáškou Moniky Sybolové.
více

Wochen Zeitung (Švýcarsko)

Exkluzivně přinášíme kritiku Jitky Čechové, Wochen – Zeitung (Švýcarsko) – 7.5.2015

Obrovský výkon s pianistickým nadhledem

Langnau: posledním koncertem letošní komorní sezóny bylo vystoupení klavíristky Jitky Čechové, která jinak vystupuje na velkých scénách Evropy, například na pódiu Bodensee-Festivalu nebo Pražského jara.
více

KULTUR - Luxembourg

Smetana na denním pořádku

Představujeme vám rozhovor Jitky Čechové, který poskytla během jejího zářijového koncertního turné v Lucembursku.
více

Překvapení - Astrosat Media
červenec 2015

Kolínský deník

Jitka Čechová poskytla rozhovor do časopisu Překvapení

"Léto trávím bez klavíru, nejraději v hlubokém lese"

První dáma klavíru české hudební scény v červencovém vydání časopisu Překvapení poskytuje čtenářům a svým fanouškům pohled pod pokličku svého uměmí v poutavém rozhovoru.
více

Kolínský deník.cz
3.4.2015

Kolínský deník

„Spolupráce s amatérským orchestrem bude pro nás premiérou,“ říká Smetanovo trio

Kolín - Netradiční hudební spojení a svátek pro všechny milovníky vážné hudby nastane v úterý čtrnáctého dubna, kdy v Městském divadle Kolín společně zahraje Kolínská filharmonie se Smetanovým triem. Při té příležitosti jsme si povídali se zástupcem tohoto tria Ondřejem Krbcem.
více

Česká televize - Před půlnocí
28. 4. 2011

Jitka Čechová, klavíristka: Bedřich Smetana - její láska...

Klavír studovala v Praze, Paříži i Freiburgu u předních osobností české i evropské klavírní hry. „Skvělá pianistka vybavena velkým technickým mistrovstvím“ – tak ji hodnotí kritici významných evropských deníků. Koncertuje v Evropě, Latinské Americe, v Japonsku a všude upřednostňuje klasický český repertoár. Především je jí blízká tvorba Bedřicha Smetany i jako pianistce Smetanova tria. I svým vlastním příjmením je reprezentantkou české kultury. Jitka Čechová bude hostem čtvrteční Před půlnocí.

Opera PLUS
1. 3. 2015 09:25 Olga Janáčková

Nejen o smetanovském matiné v Národním divadle

Bedřich Smetana by se 28. února 2015 dožil svých 191. narozenin. Národní divadlo ve spolupráci se Společností Bedřicha Smetany uctilo výročí sobotním dopoledním matiné, které mile zahájil poučeným proslovem místopředseda a jednatel Společnosti pan doktor Václav Němec. Připomněl mimo jiné, že na přípravu oslavy dvoustého výročí Smetanova narození zbývá už jen devět let. Neuvěřitelně autenticky působila v osvětleném hledišti Národního divadla přítomnost mužských potomků Smetanových a Dvořákových, kteří sedíce ve dvou sousedních lóžích v přízemí doslova šokovali svou podobností s jejich prapředky.
více
 

Blesk.cz
27.2.2015

 

Jitka Čechová představila komplet Smetanova klavírního díla

Přední česká klavíristka Jitka Čechová dnes v Muzeu Bedřicha Smetany v Praze představila dosud nejkompletnější nahrávku skladatelova klavírního díla. Sedmidílný komplet vycházel v nakladatelství Supraphon postupně od roku 2005. Z českých interpretů podobný soubor doposud nahráli pouze Věra Řepková, Jan Novotný a Ivan Klánský.
více

Týdeníku rozhlas č. 10/2015
25.2.2015

 

Buďme pyšní na „svého“ Smetanu!

Nadšené recenze provázely nahrávky kompletu klavírního díla Bedřicha Smetany, tak jak se s nimi v průběhu let 2005 až 2014 seznamoval hudební svět ve skvostné interpretaci Jitky Čechové. Interpretka jimi jen průběžně potvrzovala svoji výsostnou pozici mezi klavírní elitou.
více

Opera PLUS
18.2.2015

 

 

Jitka Hosprová trochu jinak

Když vaří múzy – nová kniha, mapující svět klasické hudby skrze výrazné interprety, jejich vzpomínky a v neposlední řadě i vztah k vaření a jídlu jako takovému. Její autorka, Jitka Novotná, přibližuje jednotlivé protagonisty v miniseriálu, určeném pro naše Kuloáry.
více

Opera PLUS
16.2.2015

 

Festival Hudební procházky uměním v Muzeu Kampa s Jitkou Hosprovou

Ve světoznámém Muzeu Kampa v Praze byl zahájen první ročník festivalu nazvaného Hudební procházky uměním. Posláním festivalu je hledání společných cest mezi hudbou, výtvarným uměním i historií ve snaze obohatit klasickou hudební produkci o netradiční procházky uměním. V rámci zmiňovaného festivalu již návštěvníci mohli zhlédnout výstavu legendárního ilustrátora dobrodružných knih, autora paleontologických rekonstrukcí pravěkých zvířat a prehistorických krajin, Zdeňka Buriana.
více

Opera PLUS
10.2.2015

Dirigent Opery Národního divadla v Praze a šéfdirigent Státní filharmonie v Košicích odpovídá na dotazy čtenářů Opery Plus


Dobrý den, pane Müllere, považuji vás za jednoho z nejspolehlivějších dirigentů v Národním divadle – ještě nikdy jsem nezažil, že by se vám představení rozpadlo nebo nastal nějaký výrazný kiks. Máte za sebou rovněž řadu nastudování, a dokonce jsem vás jednou slyšel zpívat – když Princovi v závěru Rusalky selhala paměť, tak jste mu celkem slyšitelně napovídal. :-) Je nějaká opera, o které coby dirigent sníte, a naopak nějaká, na kterou byste si netroufl? Děkuji a přeji spoustu spokojených diváků. (Vojtěch R.)
více

2014
Harmonie

S Jitkou Čechovou o Smetanovi, Firkušném a troše nostalgie

Když jsme si před devíti lety povídali s klavíristkou Jitkou Čechovou (HARMONIE 2005/10), právě rozjížděla svůj velkolepý projekt souborné nahrávky klavírního díla Bedřicha Smetany. Za devět let se událo mnohé: Jitka Čechová se dnes bezesporu řadí k našim nejvýznamnějším pianistům, její smetanovský projekt se blíží do finále a Smetanovo trio, v němž účinkuje spolu se svým manže

Hudební přehrávač
Poslechněte si ukázky
našich interpretů >>

předchozí play/pause stop následující

Poslechněte si:
Skladba: A. Dvořák - Concerto in B minor for cello and orchestra
Interpret: Jan Páleníček - cello, MFO - cond. St. Vavřínek

 

casopis harmonie

hudebni rozhledy


CZ EN

Webové stránky: NETservis s.r.o.

Připojte se

 

NETservis s.r.o. - redakční systém, aktualizace webu, cms, publikační systém, administrační systém, webové stránky, webdesign, Čokoláda, Květiny online, flower delivery czech republic