JANÁČKOVA FILHARMONIE OSTRAVA

Nahlédnutí do historie

Stálý symfonický orchestr je vedle českého operního souboru nejvýznamnější ostravskou hudební aktivitou po první světové válce. V roce 1929 vzniká jako rozhlasové těleso a stává se důležitou součástí československého hudebního dění. U větších soudobých partitur (Bartók, Schönberg) byl spojován s orchestrem operním, často také v případě hostování významných dirigentských a skladatelských osobností, mezi něž patřili kupříkladu Igor F. Stravinskij, Sergej S. Prokofjev či Paul Hindemith. Posledně jmenovaný si Ostravu oblíbil a přijížděl opakovaně.

Za skutečný počátek existence stávajícího tělesa je třeba považovat až rok 1954, kdy vzniká Ostravský symfonický orchestr, který vedl Otakar Pařík. Od roku 1962 vystupuje pod názvem Státní filharmonie Ostrava (řídil ji tehdy Václav Jiráček) a v roce 1971 pod vedením dlouholetého šéfdirigenta Otakara Trhlíka získává svůj dnešní název Janáčkova filharmonie Ostrava.

Během celé své existence byla Janáčkova filharmonie Ostrava často zvána na zahraniční turné. Mezi navštívenými zeměmi figurují mimo Evropu především USA, Japonsko, Čína, Austrálie či Jižní Korea, Janáčkova filharmonie Ostrava byla hostem různých mezinárodních hudebních festivalů.  

Kromě již zmíněných dirigentů s JFO spolupracovali i další významní čeští i zahraniční hosté – V. Neumann, V. Smetáček, J. Bělohlávek, L. Pešek, Z. Mácal, V. Válek, P. Altrichter, J. Hrůša, J. Valčuha, Ch. Mackerras, S. Baudo, H. Rilling, M. Jansons, V. Fedosejev,  I. Fischer, H. M. Förster a další. Také mezi sólisty, kteří se společně s JFO představili publiku, nalezneme skutečně zvučná jména – P. Domingo, J. Carreras, M. Caballé, B. Hendricks, E. Urbanová, S. Richter, I. Moravec, J. Suk, A. Navarra, M. Rostropovič, P. Šporcl, S. Nakarjakov, R. Baborák, J. Boušková, D. Ishizaka  a celá řada dalších mistrů svého oboru.

Stávající pozice

V současné době je na vyzrálém interpretačním projevu Janáčkovy filharmonie Ostrava nejvíce znát vliv dvou významných šéfdirigentů posledních let, jimiž byli Christian Arming a Theodore Kuchar, opomenout ovšem nelze ani Petra Vronského. Výsledkem je celková plastičnost a barevnost zvuku, v němž se nezapře slovanská mentalita, patrná především v měkkosti smyčců.

Primát mezi českými orchestry má JFO v uvádění soudobých děl včetně těch s obrovským obsazením, které jsou často prováděny v české premiéře. Hlavní zásluhu zde má dirigent a skladatel Petr Kotík. Legendárním se stalo kupříkladu hostování JFO na Pražském jaru 1999 v obrovitých Stockhausenových Gruppen pro tři orchestry. Úspěch provedení ve Španělském sále Pražského hradu byl tak enormní, že bylo nutné celou náročnou skladbu zopakovat. K dalším pravidelně uváděným autorům patří John Cage, Morton Feldman nebo Iannis Xenakis.

Domovskou síní je pro Janáčkovu filharmonii Ostrava společenský sál Domu kultury města Ostravy.  V roce 2014 slaví orchestr 60. výročí své existence. Do této koncertní sezony vstupuje s novým vedením (ředitelem se v roce 2012 stává Mgr. Jan Žemla), vizuálním stylem, pestřejší nabídkou koncertních aktivit a novými koncertními prostorami v multifunkční aule Gong v Dolní oblasti Vítkovice.

Profil

Janáčkova filharmonie Ostrava vstupuje do 60. koncerní sezóny s novou vizí: otevřít se. A má na co navazovat, již ze začátku své koncertní činnosti se zařadila mezi nejlepší české orchestry a svoji pozici během šedesáti let aktivního působení neustále potvzuje.

Je pravidelně zvána do zahraničí (v poslední době např. USA, Korea, Čína), věnuje se koncertům začínajících hvězd, ale i proslulých světových sólistů a dirigentů. Její repertoár sahá od klasiků až po neprozkoumaná díla posledních let.

Všichni hráči orchestru patří mezi nejlepší ve svém oboru, největší předností je však orchestr jako celek: muzikanti jsou perfektně sehraní a na koncertech vždy podávají přesvědčivé výkony.

A komu by se zdálo, že je 60 let až příliš úctyhodný věk, ať se přijde sám přesvědčit o svěžesti hudby, kterou děláme. Ta je totiž naším posláním.

Dirigenti a sólisté historicky angažovaní v JFO

Maris Jansons
Serge Baudo
Václav Neumann
Karel Ančerl
Charles Mackerras
František Jílek
Václav Smetáček
Jiří Bělohlávek
Helmuth Rilling
Kirill Kondrashin
János Ferencsik
Sviatoslav Richter
Josef Suk
Rudolf Firkušný
Plácido Domingo
José Carreras
Diana Ross
Lazar Berman
Monserrat Caballé
Josef Páleníček
André Navarra
Peter Dvorský
Michail Jurovskij

Dirigenti a sólisté aktuálně spolupracující s JFO

Leoš Svárovský
Heiko Mathias-Förster
Petr Altrichter
Alexandar Marković
Lukazs Borowicz
Leo McFall
Ivan Ženatý
Radek Baborák
Matej Arendárik
Jiří Hanousek
Shirley Brill
Kirill Gerstein

 

Music player
Listen to music samples
of our interpreters >>

předchozí play/pause stop následující

Listen to:
Track:
Interpreter:

 

casopis harmonie

hudebni rozhledy


CZ EN

Webové stránky: NETservis s.r.o.

Připojte se TRIART management YouTube channel TRIART management on MySpace TRIART management on Facebook post TRIART management to Twitter TRIART management flickr photo stream
 

NETservis s.r.o. - redakční systém, aktualizace webu, cms, publikační systém, administrační systém, webové stránky, webdesign, Čokoláda, Květiny online, flower delivery czech republic